Retusz twarzy


Retusz twarzy. O czym pamiętać? Czego unikać?

https://www.pexels.com/

Często w Internecie lub na plakatach widzimy idealne twarze modelek bez żadnej skazy. Nie zawsze jest to prawdziwe, nie „poprawione”, zdjęcie tej konkretnej osoby. Możliwości programów graficznych są niesamowite, co możemy zobaczyć np. tutaj 
 Jeśli chcemy zrobić to dobrze, potrzeba ogromnej liczby godzin spędzonych na udoskonalaniu swoich umiejętności retuszu.
  W tym artykule streszczę co poprawiać na zdjęciu i w jaki sposób, a co pozostawić bez zmian.

        Małe wady i niedoskonałości.

„Słabszy dzień” dla twarzy modela/modelki nie uniemożliwia zrobić nam sesji. Podczas retuszu zdjęć możemy z łatwością pozbyć się drobnych niedoskonałości. Dzięki funkcjom takim  jak pędzel korygujący czy usuwanie wad, jednym kliknięciem pozbędziemy się wad i przebarwień. Czy wszystko jednak należy usuwać? Odpowiedź jest prosta: NIE. Żadna twarz nie jest idealna a pieprzyki, blizny, znamiona są niejednokrotnie naszym znakiem rozpoznawczym i dodają nam uroku. Retusz zdjęć powinien opierać się na upiększaniu zdjęć a nie na przekłamywaniu.
https://www.pexels.com/


Struktura twarzy

Skóra nie jest gładka jak tafla wody, ma ona swoją strukturę. Musimy o tym pamiętać wtedy  gdy staramy się pozbyć np. zmarszczek. Zapominając o tej zasadzie, zretuszowana twarz będzie wyglądać jak napompowany balon. Nie oznacza to jednak, że mamy całkiem zrezygnować z wygładzania twarzy. Zabieg ten pozwoli zgubić modelowi/modelce kilka lat,  wyglądać młodziej i zdrowiej. Przesada jest jednak bardzo często zauważalna. Niejednokrotnie możemy się spotkać z nadmiarem tej techniki np.: na plakatach wyborczych, których tak pełno w okresie przedwyborczym. Oto przykład dwóch z nich:
Rzeczywistość kontra plakat, czyli kandydaci do parlamentu. Zdjęcia Piotr Krzyżanowski

Jak zapobiec?

Pracując w programach opierających się na warstwach takich jak GIMP lub Photoshop należy nałożyć kolejną warstwę, na której wyodrębnimy strukturę skóry a następnie dopasować warstwę z twarzą i strukturą do siebie.
 Następnym wejściem jest użycie stempla lub łatki. Są to opcje dzięki którym nie stracimy struktury twarzy w korygowanym przez nas miejscu.
https://www.pexels.com/

          
Karnacja i kolory

Kilka suwaków i po kłopocie. Dopasowanie karnacji osoby na fotografii jest banalne. Jak zawsze trzeba pamiętać aby z tym nie przesadzić. Skóra nie może wyglądać ani na pomarańczową ani na śnieżno białą. (Chyba, że nasze zdjęcie ma mieć oryginalny charakter). Wszechobecny kult opalenizny sprawia, że warto na to zwrócić uwagę podczas retuszu .  Zmiana kolorów jest możliwa praktycznie we wszystkich programach graficznych. Wystarczy poprzesuwać kilka suwaków aby odpowiednio dobrać kolorystykę całego zdjęcia jak i skóry twarzy.

  Kształt

Tutaj należy się chwilkę zastanowić. Wyszczuplenie twarzy lub uwydatnienie niektórych cech  (np.  kości policzkowe), jest możliwe. Dokonać tego można  w bardziej zaawansowanych programach graficznych. Lecz…, jeśli retuszujemy czyjąś twarz to należy zadać sobie pytanie: czy chcemy aby to była właśnie TA twarz czy jej odpowiednik, pewnego rodzaju ideał twarzy? Osobiście odradzam tego rodzaju zabiegów. Jest to w znacznym stopniu zaawansowana technika, w której łatwo jest stworzyć karykaturę, która będzie od razu widoczna.

https://www.pexels.com


Tak jak już wcześniej pisałem, retusz zdjęć jest ich upiększeniem. Nasze zretuszowane zdjęcie powinno wyglądać autentycznie! Poprawiajmy tylko zdjęcie a nie osobę, która na nim się znajduję.


Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Prosty retusz zdjęcia w Photoshopie!

Płatne programy do retuszu zdjęć

Krótka historia retuszu zdjęć!