Podstawowe parametry obrazu cz.1
Podstawowe parametry obrazu cz.1
pexels.com |
Rozmiar obrazu
Jest po podstawowa cecha, która w uproszczeniu określa szerokość i wysokość obrazu. Nie ma tutaj jednej podstawowej jednostki określającej tą zależność. Dostępne, i najczęściej używane jednostki to:
- piksel
- cal
- centymetr
- milimetr
- punkt
Należy tutaj wspomnieć, że piksel to najmniejsza jednostka obrazu cyfrowego. Jest określana jako kwadrat zawierający w sobie tylko jeden kolor.
Rozmiar obrazu najczęściej podaje się w sposób następujący: 111x222 px. ten zapis oznacza, że przedstawiony obraz ma 111 pikseli szerokości (oś pozioma x) i 222 piksele wysokości (oś pionowa y). Skrót "px" jak łatwo było się domyślić oznacza- piksel. Można go zastąpić innymi takimi jak: cm, mm, cal.
Rozdzielczość
Rozdzielczość obrazu określa liczbę pikseli zawartą w lini o długości jednego cala. Jednostką którą używa się do określenia tej wielkości jest "ppi" (pixels per inch), czyli piksel na cal. Jednak w programach graficznych znaleźć możemy również alternatywne jednostki takie jak "dpi", określającą ilość kropek/plam na cal. Ta wielkość jest wykorzystywana w poligrafii, czyli podczas druku. Kolejną alternatywą, którą możemy spotkać np w Photoshopie jest rozdzielczość podawana jako piksele na centymetr, czyli europejski odpowiednik ppi. Im więcej pikseli tym obraz staję się wyraźniejszy. Jednak nie zawsze większa liczba ppi jest lepsza. Optymalna rozdzielczość obrazu na stronę internetową wynosi 72ppi. Pozwala to na szybkie załadowanie się obrazu. Do druku najczęściej wykorzystuje się rozdzielczość 300ppi.
Waga obrazu
Z wagą obrazu spotykamy się bardzo często, np gdy musimy przesłać plik/zdjęcie nie wieksze niż 2MB. Wielkości takich jak: B, KB, MB, GB. Waga obrazu zależy od rozmiaru obrazu i jego rozdzielczości. Kolejnym czynnikiem wpływającym na ten parametr jest format obrazu, o którym będzie mowa w części drugiej.
Komentarze
Prześlij komentarz